Estonya’daki Rus Azınlık: 26 Yıllık Apartheid ve Etnik Ayrımcılık – Dmitri Suhoroslov


suhoroslov_photo_arch_klEstonya’nın 1991’de bağımsızlık ilan etmesiyle birlikte Estonya siyasi seçkinleri, Rus azınlığın ülke yönetiminde yer almasını engellemek için harekete geçti ve Rusları siyasi ve medeni haklardan yoksun bıraktı. Estonya Solu, eşitlik ve insan hakları mücadelesinde Avrupa Solu’nun desteğine ihtiyaç duyuyor.

Devletin yönetimini ele alan milliyetçi partiler, Rusları koşulsuz yurttaşlık hakkından mahrum bırakan bir yurttaşlık yasası getirdiler. Böylece onların, temel yasaların kabul edilmesindeki rollerini sınırladılar. Rus azınlık on yıllarca kabul edilen yasaları etkileyemedi veya kendi çıkarlarını yasal ve siyasi alanlarda savunamadı. Bu dönem boyunca nüfusun bir bölümünün medeni ve siyasi haklarından eşi benzeri görülmemiş bir şekilde topluca yoksun bırakılması durumu yaşandı. Ülke nüfusunun yaklaşık %32’si (büyük çoğunluğu Rus olan yaklaşık 500.000 kişi) bundan etkilendi.

Rus dili resmi dil olmaktan çıkartıldı ve nüfusun üçte birinden fazlasının anadili olarak kabul etmesine rağmen başka hiçbir statü verilmedi. Estonya ulusunun korunması (ülkede yaşayan diğer halkların zararına olsa bile) Anayasada devletin esas hedeflerinden birisi olarak yazıldı. Bu da Estonyalıların ülkede yaşayan diğer halklar üzerine etnik üstünlük kurmasının yasal temelini oluşturdu.

21. yüzyılın başında, Rusça okulların aşama aşama Estonya diline geçirilmesi için bir dizi siyasi olarak yanlı kararlar alındı. Rus azınlık bu kararları kendi anayasal haklarına bir saldırı, ebeveynlerin eğitim dilini seçme hakkının ve en önemlisi çocukların ulusal kimliklerini koruma hakkının görmezden gelinmesi olarak kabul etti. Bu konuda Rus azınlık temsilcileriyle bir diyalog kurulmadı. Yasalar doğrultusunda bazı Rusça eğitim veren okulların korunması için başvurular yapıldı ama henüz hükümetten destek gelmedi.

Estonya, büyük ölçüde sağcı ve milliyetçi partilerce yönetildiği için Rus azınlığa yönelik etnik nefret, tahammülsüzlük ve etnik üstünlük dili kuruluyor. Ruslar ülkeyi yönetmeye hakkı olanların bir parçası olarak değil de sadece devlet aygıtının emirlerini ve taleplerini yerine getirmesi gereken belli bir grup yabancı insan olarak görülüyorlar. Bu durum, Rusların neredeyse üçte ikisinin (nüfusun yaklaşık %20’si) hâlâ Estonya yurttaşlığı olmaması ve bu nedenle parlamento seçimlerine katılamaması nedeniyle böyle. Estonya yurttaşlığına olan yüksek talep nedeniyle bazıları Rus yurttaşlığını almaya zorlandı. Rusların ciddi bir oranı (şu anda ülke nüfusunun yaklaşık %6’sı) halen devletsiz durumda ve “yabancı” pasaportları var.

Değişik bir apartheid rejimi inşa edildi ve nüfusun önemli bir kısmı etnik nedenlerle medeni ve siyasi haklarından yoksun bırakıldı. Yurttaşlık alan Rusların bile yüksek ücretli işler bulma şansları az; örneğin devlet memurlarının sadece %3’nü etnik Ruslar oluşturuyor. Yoksulluk ve işsizlik Ruslar arasında Estonyalılara göre çok daha yüksek (özellikle ekonomik durgunluk döneminde). Benzer bir etnokratik rejim Letonya’da da kuruldu.

Estonya’nın bu sorunları kısa bir zaman diliminde çözebileceğine inanmak saflık olur; 26 yıllık bağımsızlık boyunca yapılmadı. Gerçekler, Avrupa Birliği ve tüm uluslararası toplumun baskısı olmadan yukarıda bahsedilen sorunların çözülemeyeceğini gösteriyor. Partimiz (Estonya Birleşik Sol Partisi) bu konuya büyük önem veriyor. Medeni ve sivil haklara saygıyı, eşitliği ve ülkemizde yabancı düşmanlığının olmamasını savunuyoruz. Eşitlik ve insan hakları mücadelemizde başta parçası olduğumuz Avrupa Solu olmak üzere bütün sol hareketin desteğini almayı umuyoruz.

25.01.2018

Dmitri Suhoroslov

Kaynak: Transform!

Çeviri: Kontra Salvo

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s