Mücadeleci Halkımıza Çağrı – Raúl Castro Ruz


raulZafere olan sarsılmaz inancı ve sağlam iradesiyle bize hiçbir şeyin imkânsız olmayacağını öğreten Küba Devrimi’nin Başkomutanı Fidel Castro Ruz ‘u örnek alarak felaketi atlatıyoruz.

Irma Kasırgası, yıkıcı gücüyle adamızı 8 Eylül sabahından 10 Eylül akşamına dek 72 saat boyunca vurdu. Zaman zaman hızı saatte 250 kilometreyi geçen rüzgârlarla ülkenin kuzeyini Baraco’dan Cárdenas’ın dış mahallerine kadar taradı. Ancak devasa büyüklüğü nedeniyle neredeyse etkilenmeyen bölge kalmadı.

Uzmanlar tarafından Atlantik’te oluşan en büyük kasırga olarak tanımlanan bu meteorolojik olay, etki alanının genişliği nedeniyle henüz tam olarak belirlenemese de ülkeye ciddi zarar verdi. İlk tespitler konutlar, elektrik sistemi ve tarım üzerinde etkileri olduğunu gösteriyor.Kasırga aynı zamanda önemli turistik bölgelerimizi de vurdu ama zarar yüksek sezonun başlamasından önce giderilmiş olacak. Ulusal ekonominin en önemli gelir kaynaklarından biri olduğunu düşünürsek bu iş için gerekli insan kaynağı ve malzemeye sahibiz.

Bugünler, büyük çabalarla inşa edilenlerin birkaç saat içinde yıkıcı bir kasırga tarafından vurulduğunu gören halkımız için güç zamanlardı. Halkımızın, her türlü güçlük karşısında yeniden canlanan direniş ve zafer ruhundan olduğu gibi, son birkaç saatin görüntülerinden de zaten her şey anlaşılıyor.

Bu güç koşullarda, komşular arasında dayanışma, Ulusal Sivil Savunma Merkezi ve her seviyedeki Savunma Konseyleri’nin talimatlarına disiplinli bir şekilde uyma, Meteoroloji Enstitüsü’ndeki uzmanların profesyonelliği, basın ve gazetecilerin hızı, kitle örgütlerinin desteği ve Ulusal Savunma Konseyi liderlik yapılarının uyumu yani Kübalıların birliği başarılı oldu. Kendine güvenen ve olgunlukla liderlik gösteren ve zorlu durumla mücadele eden, Parti ve hükumet liderleri de dâhil olmak üzere, tüm kadınlarımızdan özellikle bahsetmek isterim.

Önümüzdeki günler, Kübalıların gücünün ve Devrime yıkılmaz güveninin gösterileceği, çok çalışılması gereken günler olacak. Yas değil, Irma’nın rüzgârlarının yıkmaya çalıştıklarını yeniden inşa etmenin zamanı.

Daha önce de çeşitli durumlarda yaptığımız gibi örgütlülük, disiplin ve tüm yapılarımızın işbirliğiyle ilerleyeceğiz. Kimse aldanmasın, önümüzdeki görev çok büyük ama bizimki gibi bir halkla, toparlanmayı, yani en önemli savaşı kazanacağız.

Bu kritik anda, Küba İşçileri Federasyonu ve Küçük Çiftçileri Ulusal Birliği ve diğer kitle örgütleri, bu yıkıcı olayın sonuçlarını ortadan en kısa zamanda kaldırmak için çabalarını iki katına çıkarmalılar.

Bir ilke değişmeden duruyor: Devrim, hiç kimseyi korunmasız bırakmayacak ve hiçbir Kübalı ailenin kaderlerine terk edilmeyeceğini güvence altına alan önlemler devreye alındı bile.

Her meteorolojik olay bizi vurduğunda olduğu gibi yine dünyanın dört bir yanından dayanışma mesajları geldi. Devlet ve hükumet başkanları, politik örgütler ve dayanışma örgütlerindeki dostlarımız yardım etme isteklerini belirttiler. Onlara on bir milyon Kübalı erkek ve kadın adına teşekkür ediyoruz.

Zafere olan sarsılmaz inancı ve sağlam iradesiyle bize hiçbir şeyin imkânsız olmayacağını öğreten Küba Devrimi’nin Başkomutanı Fidel Castro Ruz’u örnek alarak felaketi atlatıyoruz. Bu zorlu saatlerde onun mirası bizi güçlü kılıyor ve birleştiriyor.

Raúl Castro Ruz

Havana, 10 Eylül 2017

Granma

Çeviri: Kontra Salvo

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s