Gorran Olmadan Barzani’nin Referandumu Çöküyor – Sarkawt Shamsulddin


img_6499KBY’nin yaklaşan referandumu çöküşün eşiğinde ve Gorran bir engel değil de kurtarıcı haline gelebilir. Ancak bu Gorran’ın liderlik dönüşümüne bağlı. Değişim Hareketi’nin (Gorran) karizmatik kurrucusu ve tartışmasız lideri Neşirvan Mustafa’nın ölümünden sonra Hareket’in liderleri şoke ve felç olmuş gibi görünüyorlar. Bununla beraber Gorran’ın popülaritesi en azndan şu an için artmaya devam ediyor. Gorran’ın itibarı Kürdistan Yurtseverler Birliği’ni de (KYB) gölgede bırakıyor. Ve bu “başarılı” bir bağımsızlık referandumu iddiasında bulunan Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) lideri Mesut Barzani için bir sorun. Barzani ve KDP’sinin medyası referandumu Barzani tarafınan kazanılan bir zafer olarak sunmak istese de gerçekte, Barzani’nin Gorran ve KYB’ye birlikte ihtiyacı var. Bu da imkansız gibi görünüyor!

Gorran’ın İç Problemleri

Gorran hâlâ Kürdistan’daki binlerce öfkeli insanı harekete geçirebilen en popüler parti ama eğer liderlik krizi hızla ve uygun bir şekilde çözülmezse esaslı bir düşüşe yol açacak. Gorran’ın yeni anlaşmalar yapabilmesi için iç tartışmalarının üstesinden gelmesi gerekiyor. Mustafa’nın ölümünden neredeyse iki ay geçmişken Gorran yetkilileri yeni bir lider ve yol üzerinde anlaşmayı başaramadılar. Neşirvan Mustafa’nn yerine kimin geleceğine dair Parti için yıkıcı bir rekabet var. Mustafa’yla birlikte dağlarda ve Kürdistan’da savaşmış olan yoldaşlarından birinin şu an için Hareket’e liderlik edebileceğine dair bir ortaklaşma var. Genç bir liderin seçilme ihtimali düşük ama Gorran’ın karar organlarında genç liderlerin yerleri korunarak Mustafa’nın mirasına uygun davranılacak şekilde gençlere önemli rol verilmiş olacak. Gorran’ın tüzüğüne göre yeni bir liderlik seçmek o kadar da karmaşık değil ve Büyük Kongre yoluyla yapılabilir. Ama Gorran tarihinde örneği yok.

En İyi Adaylar

Mustafa’nın yerini almak için iki önemli lider yarışabilir: Ömer Seyit Ali ve Kadir Hacı Ali. Her ikisi de Neşirvan Mustafa’nın eski ve güvenilir arkadaşları. İlki Mustafa’nın yardımcısı ve Gorran’ın içişlerini idare ediyor. Ama sağlık durumu ve liderlik tarzı onu, Hareket’in halkını geleceğe doğru nasıl götüreceğine dair kritik kararlar alması gereken bu dönemde yetersiz kılıyor. Üst düzey bir yöneticinin söylediğine göre Seyit Ali “yöneticilerin ve destekçilerin çoğunluğunu ikna edemeyen” tartışmalı bir lider. İkinci adam Kadir Hacı Ali ise Gorran destekçileri ve genç yöneticiler tarafından daha hoş karşılanıyor ama onun da iktidarı belirleyen Büyük Kongre üyelerinin hepsiyle iyi ilişkilere sahip değil gibi görünüyor. Hacı Ali, iş bağlantılarına sahip olmakla suçlanıyor ve Neşirvan Mustafa’nın mirasına karşı olacak şekilde “zengin” bir adam olarak görülüyor. Gücü, istihbarat ve askeri toplulukla ilişkilerinden geliyor. Aynı zamanda KYB’nin önde gelen yöneticileriyle güçlü bağlara sahip.

Bununla beraber her iki aday da Gorran’ın, Barzani’nin “yasadışı” saltanatına karşı sert duruşuna ve Barzani’nin Erbil’deki egemenliğine karşı güçlü bir koalisyon arayışına bağlı. Neşirvan Mustafa’nın mirası sayesinde Değişim Hareketi hâlâ toplumu etkileme gücüne sahip ve insanları harekete geçirebiliyor ama Gorran önümüzdeki iki ay içinde yeni bir lider seçmeyi başaramazsa bu ivme aynı kalmayabilir çünkü KYB’nin liderlik krizi Süleymaniye’yi zayflattı ve Barzani’nin mutlak hakim gibi davranmasına imkan verdi. Aynı zamanda Gorran yeni bir lider olmadan KDP ile herhangi bir anlaşmayı müzakere edemez.

Barzani referandum için neden Gorran’a ihtiyaç duyuyor?

18 Temmuz’da, Barzani’nin önemli yardımcılarından Hemin Hawrami, KDP’nin parlamentonun yeniden etkin hale getirilmesine dair vetosunu kaldırdığını ve Gorran’la iletişime geçtiğini söyledi. İlk olarak KDP, KYB’nin desteğine ihtiyaç duyuyor. Ama KYB, Gorran olmadan referandumu destekleyeme çünkü Gorran, Süleymaniye ve Halepçe’deki destekçilerini KYB liderlerine karşı çevirebilir. İkinci olarak Gorran’ın, 9 kişilik Kürdistan Seçim Komisyonu’nda 2 üyesi var ve KYB’nin de öyle. Gorran’ın, Komisyon’da 1 üyesi olan İslami Grup’la sıkı bağları var ve KDP, KYB veya Gorran olmadan referandumla ilgili herhangi bir kararı geçirmek için oyu toplayamayacağı için referandumu yaptırtmama gücü var. KDP ve müttefiklerinin toplam 4 oyu var ve bu şekilde herhangi bir kararı geçiremezler.

Aynı zamanda Barzani, referandumla ilgili düzenlemeleri geçirmek için ve sürece destek almak için Parlamento’ya ihtiyaç duyuyor. Şu anda Parlamento Barzani tarafından işlevsiz hale getirildi ama yeniden toplanması için Gorran’ın katılması gerekiyor. Daha önce Barzani defalarca Gorran’lı Yusuf Muhammed’in Parlamento liderliğini kabul etmeyeceğini söylemişti. Ancak fikrini değiştirdi ve Muhammed’i artık veto etmediğini söylüyor ama bir sorun var: çok geç kaldı.

Yaklaşan referandumun halk oyuyla veya meşruiyeti kaybederek başarısız olması durumunda sorumluluk Barzani ve KDP’in üstüne kalacak. Gorran’ın Neşirvan Mustafası artık yok ve KYB’nin Talabanisi tümüyle işlevsiz. Sahibi Barzani ve sorumlusu o olacak. KDP yöneticileri, Parlamentoyu kapatabileceklerinin ama sonsuza dek o şekilde tutmayacakları gerçeğinin farkındalar. Aynı zamanda, Gorran’la anlaşma yapmanın bir risk olduğunu ama görmezden gelemeyecekleri kadar büyük olduğunu da anlıyorlar.

Şu anda konu, yeri doldurulamaz Neşirvan Mustafa’nın yerine bir lider seçmeye çalıştığı tarihi bir zamanda olan Gorran’ın nasıl ikna edileceği. Gelecek, yeni liderleri ve Neşirvan Mustafa’dan sonra Hareket’in durumunu sınayacak.

18.07.2017

Sarkawt Shamsulddin

Kurdish Policy

Çeviri: Kontra Salvo

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s