PCF: Erdoğan’ın Referandum Galibiyeti Aslında Gerçek Bir Siyasi Yenilgi


eb7af-pcf_15b15d

Erdoğan’ın anayasal reform önerisi, kullanılan oyların %51,3’ünü alarak Türkiye’de yeni bir diktatörlüğün yolunu açtı.

Buna karşın az farkla aldığı bu galibiyet, Erdoğan için acı bir siyasi yenilgi anlamına geliyor.

İstanbul, Ankara, İzmir, Diyarbakır, Adana gibi büyük şehirler açık bir şekilde HAYIR dediler.

Demokratik kurumlar tarafından ülke çapında görevlendirilen uluslararası gözlemciler, yurtdışı dahil olmak üzere sayısız usulsüzlükler ve Diyarbakır’da üç kişinin ölmesi gibi onlarca oy kullanma yerinde şiddet olaylarına şahit oldular.

HDP ve CHP sonuçlara itiraz ediyorlar ve yeniden sayım istiyorlar. Sonuç %3-%4 oranında farklı çıkabilir.

Uzun süredir diktatörlük hevesi olan Cumhurbaşkanı, referandumun kişisel bir plebisit olarak gerçekleşmesi için tüm koşulları oluşturmaya çalıştı.

16 Temmuz 2016’daki başarısız darbe girişiminden ve olağanüstü hal ilan edilmesinden bu yana 130.000 kamu görevlisi işten çıkartıldı, 150 gazeteci ve Haziran 2015 seçimlerinde AKP’nin mecliste çoğunluğa ulaşmasına engel olan HDP’nin eş genel başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ, onlarca milletvekili ve belediye başkanları dahil olmak üzere 40.000 kişi tutuklandı.

HDP’nin 5.000 üyesi ve destekçisi hapiste ve oylamanın arifesinde ülke çapında yaklaşık 200 kadar sandık görevlisi tutuklandı.

HAYIR kampanyası yapmak hemen hemen yasaktı. Oylamaya dair tehditler, şantajlar, kayırmalar ve Erdoğan’ın medyadaki kapladığı büyük yer bunaltıcıydı.

Erdoğan’ın, 2015 yılında Güneydoğu Anadolu’da PKK’ye karşı yeniden başlattığı ve yüzlerce yaşama ve kentlerin bütünüyle yıkılmasına neden olan savaş nedeniyle oylama silahlı güvenlik güçlerinin ciddi varlığı altında geçti.

Fransız Komünist Partisi olarak HAYIR çağrısı yaparak barış ve demokrasi için kampanya yapan ve şeffaf bir oylama talep eden HDP’lileri ve tüm demokratik ve ilerici güçleri gösterdikleri cesaret için selamlıyoruz. Tüm dayanışma duygularımızın ve desteğimiz onlarladır.

Herşeyini hile, korku ve nefrete borçlu olan şaibeli sonuca rağmen çok sayıda Türkiyeli kadın ve erkek laik cumhuriyet ve demokratik rejime derinden bağlı olduklarını gösterdiler.

Türkiye’nin demokratik ve ilerici güçleri, HDP’nin liderleri ve destekçileri, barış, eşitlik, çokkültürlülük ve insan hakları aktivistleri ve Türkiye’de azınlıkların tanınması, ifade özgürlüğü ve toplumsal adalet için geniş bir uluslararası dayanışma çağrısında bulunuyoruz.

Fransa hükumetine, Türkiye’deki de demokratik ve ilerici hareketleri destekleme ve 10.000 siyasi tutuklunun derhal serbest bırakılması ve barış görüşmelerinin başlaması için harekete geçme çağrısında bulunuyoruz.

16 Nisan 2017

Fransız Komünist Partisi

Çeviri: Kontra Salvo

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s