Danimarka Kızıl-Yeşil İttifak: Türkiye’deki Referandum Demokratik Standartlara Uymuyor


Parlamenter Meclisi ve AGİT seçim gözlemcileri, Türkiye’de yapılan referanduma dair değerlendirmelerini yaptılar. Avrupa Konseyi gözlemcileri, referandumun demokratik standartlara uymadığını söylediler.

Avrupa Konseyi’nin gözlemcilerini takip eden Kızıl-Yeşil İttifak’ın dış ilişkiler sözcüsü Nikolaj Villumsen şunları söyledi:

“Türkiye’deki referandum ne özgür ne de adildi. Olağanüstü Hâl, demokratik bir sürecin yaşanmasını engelledi ve medyanın tek taraflı olarak evet kampanyası yürütmesi nedeniyle halkın tarafsız bilgiye ulaşması mümkün olmadı. Benzer biçimde sivil toplum örgütlerinin referandum kampanyası yapmasına izin verilmedi.

Oyların sayımının düzgün bir şekilde yapılacağını umuyorduk ama ne yazık ki böyle olmadı. Dün gece sandıklar kapandıktan hemen sonra Yüksek Seçim Kurulu seçim yasasına aykırı bir şekilde mühürsüz oyların sayılmasına karar verdi. Bu bütünüyle kabul edilemez ve yasadışı bir karar.

Türkiyeli yetkililerin gizleyecek bir şeylerinin olduğu çok açık. Çok sayıda uluslararası gözlemci, seçim günü oylamayı ve sayımı takip edemedi ve hatta Türkiye’nin Kürt bölgesinde Avrupa Konseyi gözlemcileri polis tarafından saatlerce alıkondular.”

18.04.2017

Enhedslisten

Çeviri: Kontra Salvo

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s