ASP: Erdoğan Gerçekten Kazandı mı?


2c0be-aspBinlerce siyasetçinin gözaltına alındığı, medyanın taraflı olduğu, gazeteciler ve muhaliflerin devlet baskısına maruz kaldığı eşitsiz kampanya koşullarına rağmen seçmenlerin yüzde 50’ye yakını hayır oyu vererek Erdoğan’ın otoriter politikalarını reddetti.

Oylama sırasında yönlendirme yapıldığına dair bilgiler var, Kürt bölgelerinde seçimin gözlenmesi ciddi ölçüde engellendi ve aslında geçersiz kabul edilmesi gereken resmi mühür olmayan oy pusulalarının geçerli kabul edilmesine acil bir toplantıyla karar verildi.

Umarız ki mahkemeler, referandumun tekrarı kararını verecek kadar bağımsız kalabilmişlerdir.

Türkiye toplumu derinden bölünmüş durumda. Şu anda Türkiye’nin, adım adım uzlaşmaya giderek bu bölünmenin üstesinden gelecek bir hükumete ihtiyacı var. Bu, daha fazla bölünmeye ve yıkıma bel bağladığı için Erdoğan’dan beklenemez. Yine de referandum sonucu siyasi değişim için umutları arttırıyor. Belki hemen değil ama çok da uzun sürmesi gerekmiyor.

İçinde bulunulan koşullara bakarsak hiçbir Avrupa ülkesi sonuçları kabul etmemelidir. Tüm AB üyesi ülkeler derhal Türkiye’ye silah ihracatını durdurmalı ve her tür askeri işbirliğine son vermelidirler. Bu, özellikle Almanya Federal Hükumeti için geçerlidir. NATO, böylesi bir diktatöryal rejimin hala ittifakta yerinin olup olmadığını sorgulamalıdır. Şu anda silah satmak yerine demokratik muhalefetin desteklenmesi acildir.

18.04.2017

Gregor Gysi

Kaynak: ASP

Çeviri: Kontra Salvo

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s