PES: AB, Referandumu Takiben Türkiye’deki Gözlem Görevlerini Yoğunlaştırmalı


pesTürkiye’deki referandumun sonuçlarından derin hayal kırıklığı duyduğumuzu belirtmek istiyoruz.

Dünkü oylamadan sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Türkiye Cumhuriyeti’ndeki tüm güçlere sahip olmak çok daha kolay olacak ve ne yazık ki demokrasiyi, ifade özgürlüğünü, farklı düşünceleri ifade etme hakkını ve siyasi çeşitliliği korumak çok daha zor olacak.

Türkiye’deki üyelerimiz CHP ve HDP, sonuçlara itiraz etmek için yasal zemin olduğunu söylediler. Avrupa Sosyalistleri Partisi (PES) olarak CHP ve HDP’nin yanında kararlı bir şekilde duruyoruz ve sonuçlara itirazlarını yakından takip edeceğiz.

PES Başkanı Sergei Stanishev referandum sonuçlarına dair şunları söyledi: “OSCE gözlemcilerinin ve diğer uluslararası gözlem heyetlerinin raporlarını dikkatle dinleyeceğiz. Bu referandumla birlikte Erdoğan kendisi için uygun hale getirilmiş bir başkanlık rejimine doğru bir adım daha attı ve biz bunu önümüzdeki aylar ve yıllarda dikkatle takip etmeliyiz. Türkiye’deki üyelerimiz CHP ve HDP, bu referanduma HAYIR için çalışıyorlardı. Modern Türkiye Cumhuriyeti’nin özünde yer alan parlamenter demokrasinin daha da gelişmesi için doğru tercih bu olurdu.

Şimdi, Avrupa kurumlarının gözlem güçlerini Türkiye’de kullanma zamanı geldi. Ve aynı zamanda insan hakları örgütleri, Erdoğan’ın halkının güvenini suiistimal etmemesi için ülkeye daha fazla görevli göndermeli. Bu, insan haklarını korumak, hukukun üstünlüğünü uygulatmak ve özellikle –gözaltındaki binlerce Türkiye yurttaşının son derece ihtiyaç duyduğu gibi- adil yargılanma hakkını teminat altına almak için önemli.”

16.04.2017

PES

Çeviri: Kontra Salvo

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s