GUE/NGL: Erdoğan, Demokratik Süreci Kendi Çıkarı İçin Kötüye Kullanıyor


gabi_zimmer_600_350_70_c1_c_tAvrupa Parlamentosu Birleşik Sol Grup(GUE/NGL) Başkanı Gabi Zimmer, Türkiye’deki referandumun sonuçlarına dair hayal kırıklığı ve ciddi endişelerini dile getirdi:

“Erdoğan, anayasayı kişisel çıkarlarına uygun şekilde değiştirmek için yapılan referandumda seçmenlerin çoğunluğunun oyunu alarak Türkiye demokrasisini kötüye kullanmıştır. Bu konudaki stratejisi gazetecileri, Kürtleri, muhalefet partilerini, karşıt görüştekileri ve hatta AB ülkelerine saldırmak ve onları düşman ilan etmek üzerineydi. Bu, onun güçlü biri gibi gözükmesini sağladı ve arkasında safları sıklaştırdı.

Çok az bir farkla Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) lehine çıkan sonuçla oynandığına dair bilgilerden endişe duyuyoruz.

Bu referandum adil olmayan koşullarda yapıldı: İktidardaki AKP, olağanüstü hal uygulamasını başkanlık sistemi karşıtlarını engellemek, tehdit etmek ve medya çıkmalarını yasaklamak için kötüye kullandı. Türkiye’deki OSCE seçim gözlem heyetin başı, “Hayır” diyenlere karşı kayda değer engellerin çıkartıldığını teyit etti.

Erdoğan, Türkiye toplumuna bölünme tohumlarını ekti. Şimdi, muhalefet üyelerini serbest bırakarak, geçtiğimiz aylarda açığa alınan ve işten çıkartılan binlerce kamu görevlisine görevlerini geri vererek ve olağanüstü hali derhal kaldırarak ülkeyi ve halkı bir araya getirmeli.

Eğer Erdoğan yeni edindiği yetkilerle Türkiye toplumunun geniş kesimlerini bastırmaya devam ederse karanlık günler önümüzde demektir. İdam cezasını yeniden getirmek Türkiye’yi AB’den ve onun değerlerinden daha da uzaklaştıracaktır.

Mülteci ve insani krizlerin yarattığı ortamda AB liderleri, AB-Türkiye anlaşmasına zarar vermemek için Erdoğan’ın hakaretlerine ve şantajlarına sessiz kaldılar. Referandum sonuçlarının açıkça gösterdiği gibi AB’nin bu yaptığı ne kendisine ne de Türkiye’deki demokrasiye yararı oldu.

AB’nin, bu yaklaşımının maliyetini fark etme ve Erdoğan’a bağımlılıktan kurtulma zamanı gelmiştir.

16.04.2017

GUE/NGL

Çeviri: Kontra Salvo

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s