GUE/NGL: Avrupa Birliği Venezuela’da Diyaloğu Desteklemeli


venezuela_600_350_70_c1_c_tAvrupa Parlamentosu Birleşik Sol Grup (GUE/NGL) Başkanı Gabi Zimmer, Venezuela’da artan siyasi gerilime dair derin endişelerini belirtti:

“Venezuela muhalefetine, hükumetle açık demokratik diyaloğa girmesini ve gerilim stratejisine derhal son vermesi çağrısında bulunuyoruz.”

Avrupa Parlamentosu, demokratik olarak seçilmiş Başkan Nicolas Maduro hükumetinin getirdiği, UNASUR, Vatikan ve eski başkanlar José Luis Rodríguez Zapatero (İspanya), Leonel Fernández (Dominik Cumhuriyeti) ve Martin Torrijos’un (Panama) da desteklediği barışçıl çözümleri desteklemeli.

Avrupa Parlamentosu’nda önerilen Venezuela’daki güç durumla ilgili tek yanlı değerlendirmeyi ve oluşturulan heyeti reddediyoruz. Üçüncü tarafların tek yanlı yaklaşımları gerilimleri arttırabilir, bu da çatışmanın çözümüne katkı sağlamaz.

Tüm tarafların Venezuela anayasasına ve barışçıl bir şekilde toplanma ve ifade özgürlüğü de dâhil olmak üzere insan haklarına saygı duyması gerektiği konusunda ısrarcıyız.

Venezuela’yı istikrarsızlaştıracak her türlü girişimi reddediyoruz ve çatışmaya dâhil olan tüm tarafları şiddetten ve durumu daha da kötüleştirmekten uzak durmaya çağırıyoruz. Aynı zamanda Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri’ne çatışmaya müdahale etmeme çağrısında bulunuyoruz.”

Amerika Devletleri Örgütü başkanı Luis Almagro’nun, örgütün üyelerinin üzerinde anlaşmadığı bir Venezuela karşıtı açıklama yayınlamasından teessüf ediyoruz.”

11.04.2017

Avrupa Sol Partisi

Çeviri: Kontra Salvo

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s