Sol Parti’yi (Almanya) Savunmak – Florian Wilde


dlinke

Die Linke / Flickr

Haber-1: Berlin saldırısı Sol Parti’yi birbirine düşürdü

Haber-2: Yüzüne pasta attılar

Sol Partili Sahra Wagenknecht mülteciler, sınırlar ve polis hakkında yanılıyor. Ama sadece bunun için partiden vazgeçmeyin.

Parti lideriSahra Wagenknecht’in iç güvenlik ve mülteci politikaları üzerine tartışmalı açıklamaları sayesinde pek çok ırkçılık karşıtı eylemci yaklaşan seçimlerde Sol Parti’ye oy vermeyeceklerini duyurdu. Bazıları partiden tamamen ayrılıyor.

Haklı bir öfke. Wagenknecht, yakın zamanda yaşanan terör saldırıları için Almanya Başbakanı Angela Merkel’i “sınırların kontrolsüz açılması” ve polis gücündeki küçülmelerden şikâyet ederek suçladı. Tırnak işareti içindeki cümle sağcı Almanya içi Alternatif’in (AfD) politik diliyle benzerlikler taşıyor.

Ama şu andaki politik duruma bakarsak Sol Parti’yi, önde gelen birisi olsa dahi bir üyeyle yaşanan anlaşmazlıklar üzerinden bırakmak yanlış bir politik tutum. Sol Parti, önemli tarihsel gelişmeleri temsil ediyor: Almanya politikasında elli yıl sonra ilk defa büyükçe, çoğulcu, sosyalist bir parti güçleniyor. Parlamento ve ana akım medyaya antikapitalist bakış açısını getirdi. Parti programı ve altmış bin üyesinin büyük çoğunluğu sol ve sağ arasında net ayrımlar koyuyor. Yükselen bir milliyetçi iklimde ihtiyaç duyan herkes için sınırların açılmasını destekliyorlar.

Sol Parti öne çıkmaya başladığından beri sosyal hareketler ve eleştirel bilim için kaynakları arttırdı. Partinin açık Nazi karşıtı ve mülteci yanlısı duruşu, neoliberalizm karşıtı ve refah yanlısı programı partiyi çok sayıda eylemci hareket için önemli bir ortak haline getirdi. Kürdistan’daki mücadeleye verdiği desteği ve Almanya’nın Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la yaptığı kanlı anlaşmaya olan muhalefeti söylemeye bile gerek yok.

Aşırı sağın küresel yeniden canlanışı göz önüne alınırsa önemli bir temsilcinin kamuoyuna bazı eylemcilerin katlanamayacağı açıklamalar yapmış olması nedeniyle partiyi ve getirdiklerini bir kenara atmak uygun bir karşılık olarak düşünülemez.

Wagenknecht’i en sert bir şekilde eleştirenler dahi genelde söylediklerinin yüzde seksenine katılıyorlar. Katıldığı önemli televizyon programları sayesinde, sol fikirlerin normalde ulaşamayacağı milyonlara ulaşmasını sağlayarak Almanya’da bugün neoliberalizme karşı konuşan en önemli seslerden biri oldu.

Bununla birlikte, sağcı popülist Almanya için Alternatif’e yönelen seçmenleri kazanmak için yaptıkları kabul edilemez. Böyle yaparak ırkçılığa karşı ilkeli bir biçimde durmaktansa fırsatçılık yaparak onların dilini benimsemiş oldu. “misafirlerin hakları” ve “kapasite sınırları”na dair yorumları, Merkel’in sınırları kapatmaktaki isteksizliğinin kısmen de olsa Berlin’deki terörist saldırıya yol açtığını iddia etmesi ve daha fazla polis çağrısı Sol Parti programından çok AfD’nin ve dürüst olmak gerekirse politik düzenin söylemlerini andırıyor.

Şu ana dek partinin bu konulardaki duruşu kendisini eşsiz kılmıştı. Sol Parti mültecileri ve açık göç politikalarını desteklerken bankaları kurtarmak için milyarlarca avro harcanmasını, refahın uluslararası anlamda adaletsiz dağılımını ve Almanya’nın insanların evlerini terk etmesine neden olan türden çatışmaları tetikleyen silah ihracatını ise eleştiriyor. Parti, bu ilkeleri savunmalıdır.

Bernie Sanders’ın etkileyici seçim kampanyası işçileri ve işsizleri etkileyen ekonomik konularla ırkçılık cinsiyetçilik karşıtı bir programı nasıl birbirine bağlayabileceğimizi gösteriyor. Almanya solu da sömürüye karşı mücadelelerle baskıya karşı mücadeleleri birbirine bağlamalı.

Sol Parti’nin mülteciler ve güvenlik politikalarına dair şu andaki duruşuna bağlı kalmasını isteyen, parti üyesi veya eleştirel destekçi olsun, hiç kimse çekip gitmemelidir.

Şu anda Almanya’nın neoliberalizme, ırkçılığa, militarizme ve yeni sağa karşı en önemli dalgakıranı olan Sol Parti’ye karşı boykot, seçime katılmama ve toplu istifa gibi hareketler faydalı değil. Partinin geleceğine ve karşılaştığı güçlükler üzerine tartışmalardan o kadar çabuk vazgeçilmemeli. Sonuçta Solu zayıflatmak, Sağa karşı savaşımızda bize yardımcı olmaz.

26.01.2017

Florian Wilde

Kaynak: Jacobin

Çeviri: Kontra Salvo

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s